ستاره ایران المپیک ایرانی ایرانیان

ستاره: ایران المپیک ایرانی ایرانیان پارالمپیک بهرام رادان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تعلل چين شايعه است

آن قدر شايعات راجع به اتفاق نفت كش سانچي و حرف وحديث ها از نحوه عملكرد چين در اطفاي حريق و امدادرساني به راه بود كه سفير چين در ايران ترجيح داد براي دفاع از عمل

تعلل چين شايعه است

تعلل چين شايعه است

عبارات مهم : ايران

آن قدر شايعات راجع به اتفاق نفت كش سانچي و حرف وحديث ها از نحوه عملكرد چين در اطفاي حريق و امدادرساني به راه بود كه سفير چين در ايران ترجيح داد براي دفاع از عملكرد كشورش، نشستی خبري برگزار كند. پانگ سن در اين نشست كه در محل سفارت چين در ايران در احاطه نيروهاي انتظامي برگزار شده است بود، از ناراحتي مردمش از برخورد ايرانيان گله كرد و با اين حال تأكيد داشت اين ماجرا، تأثيري روي روابط دو كشور نمي گذارد. البته اين سخن او به نحوي مطرح شد كه گمان مي رفت بيشتر از آنكه هم دردانه باشد، هشدارگونه است.

تعلل چين شايعه است

پانگ سن در پاسخ به گلايه مندي ايران (مردم و خانواده دريانوردان و نه دولت!) از عملكرد با تأخير اين كشور، عنوان را به روابط ديپلماتيك دو كشور كشاند و گفت: «تأسف آور است که بعضی رسانه ها گزارش های غیرواقعی را باور و منعکس کردند. در حال حاضر این شایعات زیاد از سوی کسانی دامن زده می شود که نمی خواهند روابط خوب و حسنه کشور عزیزمان ایران و چین را که قدمتی بسیار طولانی دارد، ببینند. آنان به هر طریقی می خواهند این روابط را بر هم بزنند». او تأكيد كرد: «بايد سعي كنيم روابط دو كشور تحت تأثیر این مسئله قرار نگيرد». با اين حال در بخش ديگري از سخنان خود افزود: «اقدامات منفی در اینترنت تأثیری بر روابط دو کشور ندارد». اين ديپلمات همچنين از خبرنگاران خواست شایعات را باور نکنند و به رسانه های مهم و مهم کشور عزیزمان ایران و چین در زمینه کسب اخبار توجه کنند.

طفره سفير چين از پاسخ به برخي پرسش ها

آن قدر شايعات راجع به اتفاق نفت كش سانچي و حرف وحديث ها از نحوه عملكرد چين در اطفاي حريق و امدادرساني به راه بود كه سفير چين در ايران ترجيح داد براي دفاع از عمل

سفير چين كه در اين نشست از پاسخ به برخي پرسش ها طفره رفت و سعي داشت به گونه ديگري به پرسش ها پاسخ دهد؛ در تأييد حرف هاي خود مبني بر آنكه تمام تلاش ها صورت گرفته هست، به قدرداني مسئولان ايراني از عملكرد چين در اين اتفاق اشاره كرد و گفت: «بعد از وقوع حادثه، طرف چینی تأکید كرد که نجات جان، اولویت است و حتی اگر یک درصد امید داشته باشیم، صددرصد تلاش خود را به کار می بریم و براي همين، مقامات کشور عزیزمان ایران از فعالیت های چین در طول اتفاق سانچی قدردانی کردند».

او همچنين اعلام كرد برخي از مسئولان چيني كه غيرمسئولانه به بيان مسائلي راجع به محيط زيست پرداخته اند، تذكر گرفته اند و در اين زمينه توضيح داد: «براي ما بهتر بود كه آتش را خاموش مي كرديم و كشتي غرق نمي شد؛ بنابراين حرف ها راجع به اينكه مي خواستيم كشتي بسوزد، درست نيست». سين در ادامه توضيح مي دهد: «از روز ۱۹ ژانویه بعد از غرق شدن نفت کش چین مرتب نظارت داشته و کشتی هایی را براي جلوگیری از آلودگی اعزام می کند. گفته می شود عالی ترین راه جهت جلوگیری از گسترش آلودگی، آن است كه كشتي را از آب خارج كنيم که نیاز به اجازه صاحب نفت کش دارد. کار از آب خارج کردن نفت کش سخت هست؛ چون سنگین و بزرگ است و در عمق زیادی واقع شده است است و هنوز از آن میعانات گازی خارج می شود».

سانچي به صورت عمودي در كف درياست

به گفته او، تا به حال از سوي كارشناسان گفته شده است سانچی به صورت عمودی است که به نظر می رسد جهت کارها بعدی اوضاع مناسبی دارد. دکتر ربیعی هم گفتند می درخواست کردند ربات را اعزام کنند که به علت خروج میعانات گازی موفق نشدند.

تعلل چين شايعه است

رد كم كاري چين

پانگ سن در اين نشست بارها تعلل چين در عمليات نجات و اطفاي حريق را رد كرد و در پاسخ به پرسش «شرق» گفت: «در مناسب ترین وقت همه کشتی های امداد و نجات چین در محل اتفاق حضور یافتند. کشتی ها و هلیکوپترهای ژاپن در محل حاضر شدند و هیچ گاه چین از حضور کشورهای دیگر ممانعت به عمل نیاورده است».

آن قدر شايعات راجع به اتفاق نفت كش سانچي و حرف وحديث ها از نحوه عملكرد چين در اطفاي حريق و امدادرساني به راه بود كه سفير چين در ايران ترجيح داد براي دفاع از عمل

رد توقف عمليات در شب

سفیر چین در صحبت هاي خود، سخن ديگري را هم رد كرد. اين روزها بارها از سوي مقامات ايراني شنيده شد كه اطفاي حريق در شب متوقف مي شد و عكس ها نيز البته اين مدعا را تأييد مي كند. با اين حال سفير چين در ايران در پاسخ به «شرق» تأکید کرد: «امدادرسانی ۲۴ساعته بود و هیچ گاه قطع نشد. فقط شب ها امدادرسانی سخت بود؛ ولی هیچ گاه دست از امداد برنداشتند».

رد سخنان فرمانده نيروي دريايي ايران

تعلل چين شايعه است

از طرفي او بازهم مورد ديگري را كه مسئولان ايراني ازجمله فرمانده نيروي دريايي ارتش گفته بودند، مبنی بر اینکه دو تا سه روز صدور ويزا براي تكاوران ايراني طول کشید، رد كرد و گفت: «من روز ١١ ژانویه درخواستی از دکتر ربیعی جهت اعزام تکاوران ایرانی دریافت کردم و ما در ۲۴ ساعت ویزاهای آنها را اعزام کردیم و شایعات مبنی بر تأخیر طرف چینی در صدور ویزا، نادرست هست. بعد از رسیدن تکاوران ایرانی به چین، چین در نخستین وقت دستگاه ها و وسایل مورد نیاز تکاوران را برایشان فراهم کرد. بعد از دراختیارگذاشتن کشتی تخصصی و وسایل، تکاوران توانستند به نزدیکی نفت کش سانچی برسند؛ ولی متوجه شدند امکان ورود به كشتي وجود ندارد و از ورود صرف نظر کردند».

اين در حالي است كه امير خانزادي، فرمانده نیروی دریایی ارتش، پيش تر گفته بود: «فرایند رفت و برگشت صدور ویزای چین جهت کلاه سبز های نیروی دریایی کمی طولانی شد و دو تا سه روز طول کشید».

اين ديپلمات چيني در ايران همچنين در بخش ديگري از سخنانش راجع به شرح وقوع اتفاق و شرایط امدادرسانی به نفت کش سانچی گفت: «بعد از اتفاق نفت کش، مدیر جمهور و نخست وزیر چین دستورات مورد نیاز را دادند. وزارت خارجه حالت فوق العاده اعلام کرد و وزارت کار نیز جهت امداد و نجات و سایر موارد فعالیت کردند. همچنین مرکز امداد و نجات شانگهای جهت اعزام کشتی های امداد و نجات و کشتی های پلیس اقدام و اطلاعات مورد نیاز را به ژاپن و چین مخابره کرد. میعانات گازی نفت کش آتشی را ایجاد کرد که شعله ای با ارتفاع زیاد ایجاد شد و امدادرسانی را با مسئله روبه رو کرد».

بااين حال او از هم وطنانش دفاع كرد و افزود: «باوجوداين، دولت چین اولویت خود را نجات جان خدمه قرار داد و ۱۳ کشتی در محدوده بیش از هشت هزار کیلومتر را پوشش دادند، امدادگران چینی با به خطرانداختن جان خود بارها به کشتی نزدیک و با ریسک اوج سوار سانچی شده است و جعبه سیاه را به همراه دو پیکر خارج کردند. مرکز امداد و نجات چین مرتب روند نجات را به سرکنسول کشور عزیزمان ایران در شانگهای اطلاع رسانی کرده و پذیرای سفیر کشور عزیزمان ایران و آقای ربیعی بوده است». پانگ سن گفت: «چین کمک کرد ۱۲ امدادگر ایرانی سوار نفت کش شوند و وسایل امداد و نجات مورد نیاز را برایشان فراهم کرد، ولی به علت شعله های آتش، امدادگران ایرانی از سوارشدن به نفت کش منصرف شدند».

او تأکید کرد: «سفارت چین تمام همکاری های مورد نیاز جهت صدور ویزا را انجام داد و دولت چین تمام اطلاعات را به کره جنوبی و ژاپن ارائه داد و این دو کشور هواپیماها و پلیس خود را جهت کمک به محل اعزام کردند، متأسفانه با انفجار، نفت کش منفجر و غرق شد و مقامات چینی همدردی خود را به آقای ظریف ارسال کردند. مسئولان ایرانی هم از تلاش های چین در زمینه امداد و نجات تقدیر کردند و درحال حاضر بیش از ۱۰ فروند کشتی چین در حال مدیریت بحران بوده و با کشتی های ژاپنی و کره ای و ایرانی در حال جست وجو هستند».

پانگ سن افزود: «تاکنون طرف چینی محل غرق شدن نفت کش را مشخص و در مرحله بعد روبات جهت جست وجوی کشته شدگان خواهد فرستاد. چین جهت احراز هویت آنها کمیته خاص ای تعیین کرده و بعد از تعیین هویت خانواده ها می توانند جهت انجام امور بعدی وارد چین شوند و ما با آنها همکاری مورد نیاز را انجام خواهیم داد. چین مایل است در کارهای جانبی این اتفاق همکاری های مورد نیاز را با کشور عزیزمان ایران داشته باشد».

سفیر چین همچنين در مورد اينكه آیا اجازه ديدار و مصاحبه با خدمه كشتي كريستال (كشتي فله بر چيني) داده نشد، افزود: «رئيس شرکت بنادر کشور عزیزمان ایران هم گفت قبل از شروع رسمی پیگیری به حادثه، چین حق دارد از گفت وگوی ملوانان با رسانه ها جلوگیری کند».

او همچنين در پاسخ به پرسش «شرق» كه آیا چين با خدمه کشتی کریستال صحبت كرده هست، به نوعي از پاسخ مشخص به اين پرسش طفره رفت و گفت: «باید همه طرف ها باشند تا پروسه رسيدگی به پرونده و صحبت با خدمه کریستال انجام شود. تا پروسه انجام نشود، کسی با خدمه صحبت نمی کند. شروع شدن پروسه با هماهنگی ایران، چین و پاناما انجام می شود».

پانگ سن همچنين تأكيد کرد: «طرف چیني با احترام به کنوانسیون های بین المللی و قوانین خود اقدام کرده و از همه طرف ها جهت ادامه کار و رمزگشایی جعبه سیاه دعوت می کند و در وقت مقرر، اطلاعات به دست آمده را منتشر خواهد کرد».

سفير چين در مورد اطلاعات جعبه سياه نيز اظهار بي اطلاعي كرد و افزود: «جعبه سیاه الان در بندر شانگهای نزد نمایندگان ایران، چین و پاناماست و با حضور هر سه طرف باز می شود و وقت آن از طریق کارشناسان سه طرف تعیین می شود».

پانگ سن خاطرنشان کرد: «پس از وقوع حادثه، متخصصان که از نزدیک شاهد ماجرا بودند، به علت انفجار و گازهای سمی نتیجه گیری کردند که امکان زنده ماندن سرنشینان وجود ندارد. درحال حاضر چین یگان هایی را اعزام کرده و اوضاع کشتی نفت کش را زیر نظر داریم و تا جایی که امکان دارد جهت بیرون آوردن اجساد احتمالی تلاش می کنیم».

او در پاسخ به اینکه آیا احتمال زنده ماندن ملوانان سانچی وجود داشت یا خیر؟ گفت: «به گفته متخصصان، به خاطر انفجار نفت کش و گازهای سمی احتمال زنده ماندن آنها نبود، ولی بعضی متخصصان بر این باورند که تا ۱۰ روز هم امکان زنده ماندن افراد وجود دارد. درحال حاضر چین ربات های جست وجوگر ارسال کرده تا مشخص شود امکان خارج کردن پیکرها هم وجود دارد یا خیر».

بعد از اتفاق سیگنالی از نفت کش دریافت نشد

پانگ سن این را هم گفت که بلافاصله بعد از حادثه، هیچ سیگنالی از این نفت کش دریافت نشده است.

چه كسي راست مي گويد؟

سخنان سفير چين در ايران متأسفانه بيش از آنكه زواياي پنهان ماجرا را روشن كند، بر ابهامات دامن زد. البته ناگفته پيداست كه اين نشست در توجيه عملكرد مسئولان چيني بود و چنين برخوردي از سوي هر كشوري طبيعي هست، ولی ماحصل سخنان سفير چين در ايران بر ترديدها در مورد گفتار مقامات ايران يا چين دامن زد؛ همچنان كه تأكيد اين ديپلمات چيني بر روابط ديپلماتيك دو كشور، اين شائبه را تقويت كرد كه نكند، نگراني مسئولان ايراني از همين روابط حسنه در عرصه هاي سياسي و البته اقتصادي، عقب نشيني مسئولان كشورمان را به دنبال داشته است؟

اعلام آمادگی معاونت حقوقی مدیر جمهوری جهت پیگیری اتفاق سانچی

لعیا جنیدی، معاونت حقوقی مدیر جمهوری، ضمن ابراز همدردی با بازماندگان اتفاق سانچی، آمادگی خود جهت همکاری در پیگیری حقوقی این اتفاق را اعلام کرد. او افزود: احتمالش زیاد است که دستگاه های اجرائی خودشان بخواهند از طریق واحدهای حقوقی خود این عنوان را پیگیری کنند، ولی درصورتی که شرح گزارش این اتفاق از سوی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرائی مربوطه به معاونت حقوقی برسد، کارها مورد نیاز را انجام می دهیم.

جعبه سياه سانچي با حضور ٥ كشور امروز بازگشايي مي شود

ايلنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است روز دوشنبه جعبه سیاه نفت کش سانچی با حضور نماینده کشور سازنده یعنی سوئد و کشورهای ذی نفع از جمله پاناما، بنگلادش، کشور عزیزمان ایران و چین بازگشایی شود. او راجع به تیمی که قرار است از کشور عزیزمان ایران در این جلسه حاضر شود، اظهار کرد: چهار نفر از شرکت بنادر و شرکت ملی نفت کش به عنوان نماینده در این جلسه حضور خواهند داشت.

شرق

واژه های کلیدی: ايران | ایران | ایرانی | مسئولان | امدادرسانی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs